Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Školné: Budou na UK studovat jen děti zbohatlíků?

Univerzita Karlova v Praze chce zavést školné, tedy vlastně zápisné. Učitelé UK návrh vítají. Proč? Prý si lidé toho, co je zadarmo, neváží! 

Když slyším podobné názory, otevírá se mi kudla v kapse, vážně. Jako by snad studium na VŠ nestálo nic! Ano, v ideálním případě veškeré výdaje spojené se studiem zaplatí rodiče. Ne však zdaleka všichni. Podle údajů poskytnutých studenty se studijní náklady na UK pohybují přes 40 tisíc korun za semestr! (Podrobnější informace zde: http://www.blesk.cz/clanek/servis-penize/98348/kolik-stoji-studium-na-vysoke-skole.html).

Chceme snad, aby opravdu mělo čím dál tím méně lidí vysokoškolské vzdělání? Stojíme o to, aby se setřely rozdíly mezi školami státními a soukromými? Opravdu toužíme po tom, aby se říkalo: „Ano, má vysokou školu, ale titul si zaplatil“?!  

 

Ti, co se zavedením školného souhlasí, určitě namítnou, že za prvé – zápisné navrhované Univerzitou Karlovou není nikterak vysoké (zatím se uvažuje maximálně ca o šesti tisících za rok), za druhé – za studium je normální si zaplatit, za třetí – nikdo nikoho nenutí, aby na VŠ studoval.

Pokud si uvědomíme, že ne všichni studenti mají to štěstí, že najdou finanční oporu u svých rodičů, potom další poplatky navíc studenty zbytečně zatíží a mnohé to ve studiu znevýhodní. Už teď je dost takových, co si na své živobytí musí vydělat, někteří dokonce jedou kvůli práci pár dnů za sebou nonstop (viz článek: http://stisk.blog.idnes.cz/c/78994/Pracujici-student-Nekdy-i-tri-dny-nespim.html). Že je v takovém případě škola až na druhé koleji, netřeba zdůrazňovat. 

„Za studium je normální platit.“ Ano, pokud je výuka kvalitní. Na UK jsem nikdy nestudovala, takže nemohu posoudit. Znám však z vlastní zkušenosti jinou univerzitu v Česku a popravdě, za některé kurzy bych si zaplatila ráda, protože jsou opravdu na úrovni a člověk má pocit, že mu něco daly. Nemůžu však bohužel toto tvrzení vztáhnout na všechny předměty.

 

A to ani nemluvím o příšerném přístupu některých pedagogů. Ti mají například  vypsané konzultační hodiny a místo toho, aby v danou dobu byli studentům k dispozici, buď ve škole nejsou /bez toho, aniž by měli na dveřích upozornění/, nebo studenty odbudou výroky typu: „Teď nemám čas!“ a demonstrativně přibouchnou studentovi, který podle nich není ani zdaleka jejich partnerem, dveře před nosem. Opravdu za TOHLE si mají studenti platit? 

 

Kapitolu samu pro sebe představuje také odpadávání výuky, která se zpravidla nenahrazuje. Pokud ano, je student nucen jít do školy například v době, kdy má smluvenou brigádu, z čehož potom plyne, že je mu už ze strany školy zabraňováno, aby si na studium vydělal, a to z toho prostého důvodu, že vysokoškolští pedagogové vyžadují většinou docházku.

Mnohdy se také stává, že je zavedena bloková výuka, která není ničím výjimečným, a spočívá v tom, že celosemestrální látka se odbyde v jednom, maximálně dvou dnech. To je pochopitelně výhodné jen pro vyučující, pro studenty však nikoliv. Učitel si odvykládá látku v krátkém čase a potom může odjet pryč, například za dalším sebevzděláním, což je jistě ku prospěchu, jenže studenti nemají prakticky možnost konzultovat věci, kterým zrovna moc nerozuměli, atd., atd.

 

 Navíc, pokud se nepletu - právo na bezplatné vzdělání by podle Základní listiny práv a svobod měl mít každý.

Směšný a scestný argument pro zavedení školného je, že „věcí, které jsou zadarmo, si lidé neváží.“ Opravdu bych chtěla vidět dítko nějakého zazobance, které si váží NĚČEHO, co mu bez práce spadne samo do klína. Zkrátka bohatí si studia nebudou vážit nikdy, co si budeme povídat. 

 

A navíc, pokud by bylo opravdu školné maximálně šest tisíc za rok, opravdu by to univerzitě nějak pomohlo? Obávám se, že nikoliv. 

 

Bojím se, že Univerzita Karlova v Praze je pouze první vlaštovkou. Pokud se na ní zavede školné, potom její příklad budou následovat další a další univerzity bez ohledu na to, jak kvalitní výuku svým studentům zajišťují.

Také jsem zaslechla názor politiků, že zavedení školného by studenty motivovalo. Osobně si za studium platím, nejedná se o žádné horentní sumy, ale že by mě to motivovalo? Ba naopak! Mám vztek! Nejde o peníze, ty vem čert, ale jde mi už o výše zmíněný přístup pedagogů. 

 

 Pracuji na plný úvazek, a protože se nejedná o práci, kterou lze dělat někdy po večerech, do školy se prostě nedostanu. Tak sice na jednu stranu platím, ale na tu druhou do školy vůbec nechodím. Dávám univerzitě peníze tedy jen za to, že se mohu dostavit k zápočtům a ke zkoušce. A mnohdy ani to ne, protože někteří opravdu trvají na docházce a nechtějí pochopit, že jaksi na obou místech zároveň být nemohu a tím, že budu vysedávat ve škole, se prostě neuživím. 

 

 Pracovat a studovat zároveň není jednoduché, dá se však zvládnout. Je ovšem pravda, že pracující studenti to mají poměrně těžké, proto říkám, že by školné na VŠ nemělo být zavedeno v žádné formě.

 

 

Autor: Světlana Kadeřábková | neděle 26.4.2009 14:00 | karma článku: 18,98 | přečteno: 2363x
  • Další články autora

Světlana Kadeřábková

Když ve Velké Británii sněží, dějí se věci nečekané

Od úterý večer v Glasgow sněžilo, nevypadalo to vůbec hrozně, spíš tak že všechno ráno roztaje. Ve středu jsem se probudila do vánočně zasněženého Glasgow. Lidé ze střední Evropy žijící ve Velké Británii mají ze sněhové nadílky

1.3.2018 v 21:38 | Karma: 20,87 | Přečteno: 982x | Diskuse| Cestování

Světlana Kadeřábková

Moje Proměna čili ne Kafkova

Zpočátku jsem se na neděli těšila, ale čím víc se přibližovala, nějak jsem ztrácela odvahu. V ledničce opravdu byly tři tabletky, ale co když byly cestou do pekla?

14.2.2018 v 21:59 | Karma: 9,32 | Přečteno: 165x | Diskuse| Poezie a próza

Světlana Kadeřábková

O tom, jak jsem poskytla rozhovor pro rádio BBC

Bylo by se to nikdy nestalo, kdyby neexistovaly žádné náhody. Od té doby se vše začínalo ubírat tím lepším směrem.

11.2.2018 v 12:14 | Karma: 13,44 | Přečteno: 502x | Diskuse| Kultura

Světlana Kadeřábková

Více než rok bez blogu

Dlouho jsem se tu neukázala. Hodně věcí nakonec dopadlo úplně jinak, než jsem si myslela. O super moderní college v Glasgow už nejspíš nic nenapíšu, začínám novou životní kapitolu.

10.2.2018 v 21:27 | Karma: 11,36 | Přečteno: 343x | Diskuse| Ostatní

Světlana Kadeřábková

Moderní škola s unisex záchodkama

Tak je to tady! Myslela jsem si, že unisex záchodky na školách navzdory debatám v jejich prospěch nikdy nebudou. A vida, do jedné takové školy, kde je mají, právě chodím.

24.9.2016 v 21:06 | Karma: 28,45 | Přečteno: 2166x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Trojský koník v Evropě. San Marino se stalo základnou ruských špionů

29. dubna 2024

Premium Jeden z nejmenších států v Evropě vzbuzuje čím dál větší pozornost západních tajných služeb....

Jaká práce lidem zbyla? Spolupráci s OpenAI vedou z médií i Financial Times

29. dubna 2024  19:39

Financial Times (FT) se stal prvním významným britským zpravodajským médiem, které uzavřelo...

Špehovali, zpřístupňovali trezory. Jak se ruští „krtci“ ve Vrběticích činili

29. dubna 2024  19:34

Série výbuchů a incidentů v Evropě, včetně explozí v muničním areálu ve Vrběticích z roku 2014,...

Rušení GPS se vyostřilo. Dvě letadla z Finska do Estonska nedoletěla

29. dubna 2024  14:24,  aktualizováno  19:15

Pobaltské země varovaly, že rušení signálu GPS, ze kterého je obviňováno Rusko, by mohlo způsobit...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 67
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1906x
Vzdálená příbuzná Johna Boka a docentky DAMU Majky Bokové (23/6/1945 - 12/07/2015).

Hraničářka poražená v boji s prokrastinací, toužící po absolutní nezávislosti a po týdnu složeného ze samých nedělí.

V jistých oblastech neoblomná puritánka, v určitém směru  je jejím pravým opakem. 

 Žije ve Skotsku.

Chtěla by umět psát fejetony.

V současné době má rozdělané tři knížky najednou a je zvědavá, zda se jí podaří dotáhnout je do konce. S tím dotahováním má zásadní problém. Nicméně sní o tom, jak by bylo krásné být spisovatelkou.

Je skalní čtenářkou a velkou fanynkou Alžběty Pondělíčkové.

Udělen titul: baronka ze Všenor