Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Téměř dva měsíce v Glasgow

23. 09. 2016 17:57:02
O tom, jak si žiju v Glasgow, o pracovních pohovorech, dalších maličkostech a střípek o nejmodernější college v Glasgow, City of Glasgow College.

Glasgow je kulturní město, spousty zeleně, pár cyklostezek, dobrý spoj letecky, po železnici či busem prakticky kamkoliv, ale to počasí! Vážně jsem si myslela, že v Aberdeenu je nejhorší počasí z celého Skotska, celkem se to běžně tvrdí. Nyní mám pocit, že to není pravda. Horší počasí než v Aberdeenu je rozhodně v Glasgow. Pořád prší, věčně pod mrakem. Říká se, že zdejší jsou přátelští. Nejspíše ano. Dosud jsem s nikým neměla žádný konflikt, takže něco na tom bude.

Přijela jsem prvního srpna obtěžkána několika zavazadly. Když jsem dorazila na místo, kde jsem měla strávit měsíc, nájemné jsem zaplatila dopředu, tak mě nečekala žádná úleva, ale naprosté zděšení. Už když jsem se byla na byt podívat, nebyla to žádná vizitka čistoty. Ovšem, tohle předčilo mé očekávání. Koupelna a záchod byl naprostý humus. Kapesníky od krve tam byly normál. Chlupy naprosto všude. Myslela jsem si, že trochu špíny zvládnu, ostatně, jsem celkem odolný typ, ale tohle bylo silné kafe i na mě. Takže, hned ten první týden jsem navštívila pár dalších bytů a jeden dům a hned po týdnu jsem se opět přestěhovala.

Nebydlím si špatně, kousek od centra. Je to patrový dům v klidné části, sdílené místnosti jsou velké a dělím se o ně prozatím jen s jednou spolubydlící. Můj pokoj je tak akorát pro jednu osobu, ač byl zamýšlen pro dva lidi, což si nedokážu představit, že by tu nějak zvládli spolu žít, ale na přespání pro dva – to by ještě šlo. Postel pro dva je, takže si užívám luxusu a pohodlí a už nikdy v životě nechci menší postel.

Po vyřešení ubytování, což byl problém nejmenší, jsem začala hledat práci. Byla jsem na několika pohovorech. Pro ilustraci vybírám několik z nich. Ten jeden z posledních ani pohovorem nebyl. Bylo to u pracovní agentury, kde dělali nábor pro catering. Zájemců přišlo hodně, přiznám se, že jsem přišla spíš ze zvědavosti a vyzkoušet si, jak funguje pracovní agentura ve Skotsku. Místo pohovoru jsme si vyplnili smlouvu a brzy na to nám přišla nabídka směn smskou. Když má člověk zájem, tak jim to potvrdí. Na „pohovoru“ nám slibovali, že doprava se buď proplácí, nebo nás tam dovezou, pokud je nabídka mimo Glasgow. Z tohoto důvodu jsem se přihlásila na první směnu na koňské dostihy v Ayr, které je zhruba hodinku busem od Glasgow. Jednalo se o občerstvení po pracháče, tak pěkně připravený stůl jsem tady ve Skotsku ještě neviděla a jsem si jistá, že takový plat, jako měli lidi, které jsme obsluhovali, nebudu mít nikdy v životě. Směna nebyla špatná a ti bohatí nakonec také ušli. Pozitivem bylo, že nás agentura opravdu busem přivezla a odvezla. Když to takto hezky fungovalo na poprvé, tak jsem si říkala, proč to nezkusit podruhé.

Podruhé už to ani zdaleka nešlo tak pěkně jako poprvé. Směna odsouhlasena jen den před tím, než se měla konat a ještě se zkrácením šichty a s dopravou na vlastní náklady. Obojí bylo nečekané – jak zkrácení, tak doprava. Tudíž jsem s omluvou odmítla a hned příští týden jim přinesu výpověď. Ono je totiž i další nevýhodou to, že většina pracovních nabídek je v době, kdy jsem na college. Prostě, nefunguje to pro mě, takže není důvod setrvávat. Musím si najít něco v centru.

Zároveň si však hledám „něco lepšího“, což v podstatě znamená cokoliv, kromě pozic uklízečka a servírka. Většina cizinců v těchto oblastech pracuje a sehnat práci tady, není těžké. Ovšem, chcete-li dělat alespoň na recepci, nebo někde v kanceláři, je to problém. Znám spoustu lidí, kteří nenašli v této oblasti práci ani po půl roce. Je to prostě boj a konkurence není nemalá.

Jeden z mých dalších pohovorů byl na recepční u jedné jazykové školy specializující se na výuku němčiny. Ač v požadavcích na uchazeče uváděli, že kandidát by měl mít základy němčiny, tak celý pohovor probíhal v německém jazyce, což zcela jistě převyšuje základní znalost němčiny. Vybrali si jiného kandidáta, ale mě si nechali v databázi, kdyby potřebovali vypomoci v případě dovolených nebo nemoci. Doufám, že moje údaje mají hezky navrchu a že dotyčná pracovní síla pojede brzy na dovolenou.

A do třetice, nejtěžší pohovor, který jsem dosud snad absolvovala a také nejméně příjemný, se odehrál v jednom hotelu. Manažerka přišla o 45 minut později, ani se neomluvila, takže mi ukázala, kolik pro ni znamenám hezky v úvodu. Tak nějak vyplynulo, že ta pozice, o kterou jsem měla zájem, je vlastně už obsazená. Nicméně mi tvrdila, jak se mi za týden ozve. Samozřejmě, že se neozvala a popravdě, ani toho nelituju. Dělat pod člověkem, pro kterého je problém dodržet termín schůzky, a nebo se omluvit, když je třeba, bych fakt nechtěla.

V polovině srpna jsem si našla práci dobrovolníka v oblasti marketingu pro jednu jazykovou školu. Je to sice práce hezká a zajímavá, nicméně mě neživí.

A k tomu všemu, myslím tím k obesílání CV, chození na pohovory a dobrovolnictví, mám dvakrát týdně večerní kurz angličtiny a čtyři dny v týdnu college.

Jak už jsem naznačila, City of Glasgow College je nejmodernější v celém Glasgow. Na oko vypadá moc hezky, ale řekla bych, že je tam pár nedomyšlených a nedořešených věcí. Velmi sympatické je ale to, že studenti mají kopírování a tisk zdarma. Nevěřím tomu, že tenhle bonus bude trvat věčně, ale zatím je to příjemné. Příští týden si vytisknu letenky a pár dalších nezbytností. Pokud se chystáte studovat do Glasgow a chcete přitom pracovat, potom doporučuji spíše college než univerzitu, je totiž méně náročná a dá se to. City of Glasgow College se mi jeví jako nejlepší volba: nabízí mnoho oborů, učitelé jsou přátelští a umí učit (což není ve Skotsku ani v ČR pravidlo, bohužel) a je super moderní. Pokud chcete vědět o této college víc, budu ráda, když se potkáme nad dalším mým článkem, který plánuju věnovat právě této college.

Autor: Světlana Kadeřábková | pátek 23.9.2016 17:57 | karma článku: 15.08 | přečteno: 536x

Další články blogera

Světlana Kadeřábková

Moderní škola s unisex záchodkama

Tak je to tady! Myslela jsem si, že unisex záchodky na školách navzdory debatám v jejich prospěch nikdy nebudou. A vida, do jedné takové školy, kde je mají, právě chodím.

24.9.2016 v 21:06 | Karma článku: 27.60 | Přečteno: 2097 | Diskuse

Světlana Kadeřábková

Čas na změnu aneb život je změna

O tom, co mě čeká a nemine v druhé polovině "velkých prázdnin". Pokud je výše uvedené pravdou, potom zcela určitě žiju, což není špatné zjištění. Ovšem, nevím, jak je možné, že často mám pocit, že jen přežívám.

30.6.2016 v 19:34 | Karma článku: 15.62 | Přečteno: 286 | Diskuse

Světlana Kadeřábková

Jak jsem stala nezaměstnanou

Fanfiction na Taveňáka Alžběty Pondělíčkové, jejíž Taveňák mě od určité doby provází životem, je mi velkou inspirací a výzvou ke změnám, ve stylu: „Něco se ti nelíbí? Změň to!“

8.2.2016 v 14:48 | Karma článku: 11.53 | Přečteno: 695 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Hanka Slanařová

Zakarpatská Ukrajina na koních

Pokud někdo koukal do telefonu, tak jenom proto, aby si prohlédl fotky, které právě vyfotil. I přes všechny nádherné snímky ale člověk neprohlédne místní krásu, dokud si ji sám neprožije. Zakarpatské poloniny.

18.10.2017 v 17:06 | Karma článku: 10.65 | Přečteno: 346 | Diskuse

Jana Schlitzová

Vodní dílo Stráž pod Ralskem

Slunce prosvětlovalo žloutnoucí i krvavě červené podzimní olistění stromů. Vydaly jsme se k vodní nádrži. Slunce si s námi začalo hrát a tak temné mraky střídalo dvouvteřinové rozsvícení slunce a obrazy v krajině se rychle měnily.

18.10.2017 v 11:00 | Karma článku: 8.79 | Přečteno: 269 | Diskuse

Ervín Dostálek

Severská romance 8:Tou nejnavštěvovanější přírodní atrakcí Norska je vodopád Voringsfossen

Nahoře parta Japonců s foťáky a tyčemi na selfiesnímky s vodopádem, my se pak prodíráme dolů do kaňonu, kde se voda po pádu ze 182 metrové výšky opět stává řekou Bjoreio, v níž rybáři chytají ryby, jimž se tu překvapivě tak daří.

18.10.2017 v 7:24 | Karma článku: 5.09 | Přečteno: 75 | Diskuse

Michal Dokoupil

Jak jsme mrzli v Thajsku

Pokud jste cizinec v Číně, jediný způsob jak přežít Čínský nový rok je vypadnout ze země. My tentokrát po dlouhé době opět do Thajska a Kambodže. Tento rok jsme si ale vzali počasí sebou...

17.10.2017 v 14:00 | Karma článku: 15.62 | Přečteno: 524 | Diskuse

Ervín Dostálek

Opravdu severská romance 7: Z hardangerského "Domova vandráků" k fantastickým vodopádům

Jsa ubytováni v Hardanger Vandrerhjemu v Lofthusu u Sorfjordu, pobočném zálivu Hardangerfjordu v jižním Norsku, se chystáme do Kinsarviku do údolí Husedalen k jeho čtyřem fantastickým vodopádům střežícím vstup do NP Hardangervidda

17.10.2017 v 7:14 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 63 | Diskuse
Počet článků 63 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1911

Vzdálená příbuzná Johna Boka a docentky DAMU Majky Bokové (23/6/1945 - 12/07/2015).

 

Hraničářka poražená v boji s prokrastinací, toužící po absolutní nezávislosti a po týdnu složeného ze samých nedělí.

 

V jistých oblastech neoblomná puritánka, v určitém směru  je jejím pravým opakem. 

 

 Žije ve Skotsku.

 

 Chtěla by umět psát fejetony.

 

V současné době má rozdělané tři knížky najednou a je zvědavá, zda se jí podaří dotáhnout je do konce. S tím dotahováním má zásadní problém. Nicméně sní o tom, jak by bylo krásné být spisovatelkou.

 

Je skalní čtenářkou a velkou fanynkou Alžběty Pondělíčkové.

 

Udělen titul: baronka ze Všenor

 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.