Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Studium Čechů ve Skotsku? Zdarma!

8. 11. 2015 13:17:26
O tom, jak je to s pravidly při studiu Čechů ve Skotsku a proč se vyplatí ve Skotsku studovat. Po střední škole můžete odejít do Skotska a studium budete mít jako občan EU zdarma.

V první řadě je vhodné zmínit, že úroveň skotského školství co do kvality a kvantity vědomostí značně za Českou republikou zaostává. Co se ve Skotsku učí lidé v prvním ročníku na vysoké, to v ČR spadá pod středoškolské vzdělání. Ovšem poslední ročníky bakaláře ve Skotsku už jsou poměrně na úrovni.

A jak už jsem uvedla, Češi mají vzdělání až do bakaláře zcela zdarma, pokud tedy již nějakého bakaláře či vzdělání vyšší nemají. V tom případě si musí kurzy na bakalářské úrovni uhradit sami. Magistr a doktor už rovněž není financován skotskou stranou, a to ani pro Skoty. Sice si mohou zažádat o půjčku, ale nevím, jaká je šance, že ji člověk získá. Nicméně když ji získá, potom splácení je více než přijatelné. Splácí se totiž až po dosažení průměrné mzdy, a to velmi malou částkou. Tato pravidla se ale často mění, tuším však, že před rokem se jednalo asi o 600 Kč za měsíc, což při průměrném výdělku je opravdu nic, neboť minimální měsíční mzda v přepočtu se pohybuje kolem 36 480 Kč (při kurzu 38 Kč za libru).

Výhodou skotského školství je, že je hodně prostupné. Pokud chce člověk změnit kariéru či zjistí, že jeho střední škola s určitým zaměřením není zrovna to, čemu by se chtěl v budoucnu věnovat, potom není nic snazšího než se přihlásit na jakoukoliv college. Tam jsou zpravidla kurzy úvodní, to znamená, že člověk do nich může přihlásit, aniž by měl o daném předmětu páru, zkrátka zcela nedotčený by měl získat alespoň základní znalosti a dovednosti. Tyto úvodní kurzy jsou na úrovni 3 nebo 4 (Level 3, nebo Level 4).

Celý skotský školský systém je rozdělen do jednotlivých levelů, kterých je celkem 12. Na college jsou kurzy od levelu 3 až do levelu 8. Level 3 až 6 je zaměřen na získání dovedností, které člověk uplatní, pokud po daném kurzu, který je zpravidla roční, sežene práci. Level 6 je něco jako naše maturita, ovšem, opravdu velmi lehká. Zpravidla se neskládá ani ze čtyř velkých zkoušek, ale třeba jen z jedné, či dvou, a navíc ne ústních. Ústní jsou jen při studiu jazyků, kdy je ve zkoušce zahrnut poslech, čtení, psaní a mluvení. Některé kurzy na úrovni 6 dokonce ani žádnou zkoušku nemají, jsou založené na dílčích úkolech, které když člověk splní, potom daný kurz zdárně absolvoval a dostane za něj certifikát. Na levely nižší až do šestky se mohou přihlásit lidé, kteří mají vyšší vzdělání, přesto za tyto kurzy platit nemusí, pokud jsou občany EU, nebo Skoty žijícími ve Skotsku. Pro Angličany toto neplatí, ti musí platit za jakékoliv vzdělání, pokud studují ve Skotsku.

Level 7 je na úrovni prvního ročníku VŠ a po jeho absolvování student získá Higher National Certificate, proto se těmto kurzům ve zkratce říká HNC. Jedná se o roční kurz. HND, neboli Higher National Diploma je kurz na dva roky a odpovídá prvním dvěma ročníkům VŠ.

Další hodně velké plus ke studiu na college patří fakt, že je zpravidla studium rozloženo do tří dní, kdy student musí college navštěvovat. Ovšem další dva dny pracovního týdne má volné. Školou jsou vyhrazené pro samostudium, ale studenti je většinou správně využívají k práci, protože pokud nemají bohaté rodiče, nějak se tu uživit musí. Pokud student žije v bytě ještě s někým, a má pokoj sám pro sebe, zpravidla platí měsíčně včetně elektřiny a plynu 330 až 350 liber. Mnozí studenti však bydlí na pokojích po dvou, v tom případě mají nájem nižší, zpravidla však více než 200 liber. Vzhledem k tomu, že skotský systém je méně náročné na kvantitu vědomostí, potom se studium zvládnout dá, i když se chodí do práce. Není to sice úplně jednoduché, co si budeme povídat, mnohem lepší by bylo, kdyby se student mohl výhradně věnovat studiu a odpočinku, ale i přesto nejde o nic, co by nakonec nešlo.

Dalším nesporným kladem je to, že college mívá dohodu s několika univerzitami, na jejímž základě můžete například přejít po absolvování HNC kurzu do druhého ročníku příslušného oboru na univerzitu, či po HND do třetího ročníku VŠ. Ovšem nevýhodou je, že bakaláři tu jsou většinou na čtyři roky, nikoliv na tři. Zas na druhou stranu, návazný magistr je pouze na rok. Některé magisterské obory mají dokonce stanoveno, že je možné se přihlásit, i když předchozí studium bylo zaměřeno na zcela něco jiného. Prostupnost školského systému ve Skotsku je tedy obrovská.

Level 9 až 12 se vyučuje až na univerzitách. Level 9 odpovídá třetímu ročníku VŠ, Level 10 čtvrtému ročníku, Level 11 magisterskému a Level 12 doktorskému studiu.

Jen zásadně nedoporučuji chodit ve Skotsku na střední. Proč? O tom se dočtete zde:Zabiják na SŠ aneb Je horší být pozůstalý nebo rodič vraha?

Autor: Světlana Kadeřábková | neděle 8.11.2015 13:17 | karma článku: 13.80 | přečteno: 1185x

Další články blogera

Světlana Kadeřábková

Moderní škola s unisex záchodkama

Tak je to tady! Myslela jsem si, že unisex záchodky na školách navzdory debatám v jejich prospěch nikdy nebudou. A vida, do jedné takové školy, kde je mají, právě chodím.

24.9.2016 v 21:06 | Karma článku: 27.60 | Přečteno: 2097 | Diskuse

Světlana Kadeřábková

Téměř dva měsíce v Glasgow

O tom, jak si žiju v Glasgow, o pracovních pohovorech, dalších maličkostech a střípek o nejmodernější college v Glasgow, City of Glasgow College.

23.9.2016 v 17:57 | Karma článku: 15.08 | Přečteno: 536 | Diskuse

Světlana Kadeřábková

Čas na změnu aneb život je změna

O tom, co mě čeká a nemine v druhé polovině "velkých prázdnin". Pokud je výše uvedené pravdou, potom zcela určitě žiju, což není špatné zjištění. Ovšem, nevím, jak je možné, že často mám pocit, že jen přežívám.

30.6.2016 v 19:34 | Karma článku: 15.62 | Přečteno: 286 | Diskuse

Světlana Kadeřábková

Jak jsem stala nezaměstnanou

Fanfiction na Taveňáka Alžběty Pondělíčkové, jejíž Taveňák mě od určité doby provází životem, je mi velkou inspirací a výzvou ke změnám, ve stylu: „Něco se ti nelíbí? Změň to!“

8.2.2016 v 14:48 | Karma článku: 11.53 | Přečteno: 695 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Hanka Slanařová

Zakarpatská Ukrajina na koních

Pokud někdo koukal do telefonu, tak jenom proto, aby si prohlédl fotky, které právě vyfotil. I přes všechny nádherné snímky ale člověk neprohlédne místní krásu, dokud si ji sám neprožije. Zakarpatské poloniny.

18.10.2017 v 17:06 | Karma článku: 10.65 | Přečteno: 346 | Diskuse

Jana Schlitzová

Vodní dílo Stráž pod Ralskem

Slunce prosvětlovalo žloutnoucí i krvavě červené podzimní olistění stromů. Vydaly jsme se k vodní nádrži. Slunce si s námi začalo hrát a tak temné mraky střídalo dvouvteřinové rozsvícení slunce a obrazy v krajině se rychle měnily.

18.10.2017 v 11:00 | Karma článku: 8.79 | Přečteno: 269 | Diskuse

Ervín Dostálek

Severská romance 8:Tou nejnavštěvovanější přírodní atrakcí Norska je vodopád Voringsfossen

Nahoře parta Japonců s foťáky a tyčemi na selfiesnímky s vodopádem, my se pak prodíráme dolů do kaňonu, kde se voda po pádu ze 182 metrové výšky opět stává řekou Bjoreio, v níž rybáři chytají ryby, jimž se tu překvapivě tak daří.

18.10.2017 v 7:24 | Karma článku: 5.09 | Přečteno: 75 | Diskuse

Michal Dokoupil

Jak jsme mrzli v Thajsku

Pokud jste cizinec v Číně, jediný způsob jak přežít Čínský nový rok je vypadnout ze země. My tentokrát po dlouhé době opět do Thajska a Kambodže. Tento rok jsme si ale vzali počasí sebou...

17.10.2017 v 14:00 | Karma článku: 15.62 | Přečteno: 524 | Diskuse

Ervín Dostálek

Opravdu severská romance 7: Z hardangerského "Domova vandráků" k fantastickým vodopádům

Jsa ubytováni v Hardanger Vandrerhjemu v Lofthusu u Sorfjordu, pobočném zálivu Hardangerfjordu v jižním Norsku, se chystáme do Kinsarviku do údolí Husedalen k jeho čtyřem fantastickým vodopádům střežícím vstup do NP Hardangervidda

17.10.2017 v 7:14 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 63 | Diskuse
Počet článků 63 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1911

Vzdálená příbuzná Johna Boka a docentky DAMU Majky Bokové (23/6/1945 - 12/07/2015).

 

Hraničářka poražená v boji s prokrastinací, toužící po absolutní nezávislosti a po týdnu složeného ze samých nedělí.

 

V jistých oblastech neoblomná puritánka, v určitém směru  je jejím pravým opakem. 

 

 Žije ve Skotsku.

 

 Chtěla by umět psát fejetony.

 

V současné době má rozdělané tři knížky najednou a je zvědavá, zda se jí podaří dotáhnout je do konce. S tím dotahováním má zásadní problém. Nicméně sní o tom, jak by bylo krásné být spisovatelkou.

 

Je skalní čtenářkou a velkou fanynkou Alžběty Pondělíčkové.

 

Udělen titul: baronka ze Všenor

 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.