Téměř dva měsíce v Glasgow

O tom, jak si žiju v Glasgow, o pracovních pohovorech, dalších maličkostech a střípek o nejmodernější college v Glasgow, City of Glasgow College.

Glasgow je kulturní město, spousty zeleně, pár cyklostezek, dobrý spoj letecky, po železnici či busem prakticky kamkoliv, ale to počasí! Vážně jsem si myslela, že v Aberdeenu je nejhorší počasí z celého Skotska, celkem se to běžně tvrdí. Nyní mám pocit, že to není pravda. Horší počasí než v Aberdeenu je rozhodně v Glasgow. Pořád prší, věčně pod mrakem. Říká se, že zdejší jsou přátelští. Nejspíše ano. Dosud jsem s nikým neměla žádný konflikt, takže něco na tom bude.

Přijela jsem prvního srpna obtěžkána několika zavazadly. Když jsem dorazila na místo, kde jsem měla strávit měsíc, nájemné jsem zaplatila dopředu, tak mě nečekala žádná úleva, ale naprosté zděšení. Už když jsem se byla na byt podívat, nebyla to žádná vizitka čistoty. Ovšem, tohle předčilo mé očekávání. Koupelna a záchod byl naprostý humus. Kapesníky od krve tam byly normál. Chlupy naprosto všude. Myslela jsem si, že trochu špíny zvládnu, ostatně, jsem celkem odolný typ, ale tohle bylo silné kafe i na mě. Takže, hned ten první týden jsem navštívila pár dalších bytů a jeden dům a hned po týdnu jsem se opět přestěhovala.

Nebydlím si špatně, kousek od centra. Je to patrový dům v klidné části, sdílené místnosti jsou velké a dělím se o ně prozatím jen s jednou spolubydlící. Můj pokoj je tak akorát pro jednu osobu, ač byl zamýšlen pro dva lidi, což si nedokážu představit, že by tu nějak zvládli spolu žít, ale na přespání pro dva – to by ještě šlo. Postel pro dva je, takže si užívám luxusu a pohodlí a už nikdy v životě nechci menší postel.

Po vyřešení ubytování, což byl problém nejmenší, jsem začala hledat práci. Byla jsem na několika pohovorech. Pro ilustraci vybírám několik z nich. Ten jeden z posledních ani pohovorem nebyl. Bylo to u pracovní agentury, kde dělali nábor pro catering. Zájemců přišlo hodně, přiznám se, že jsem přišla spíš ze zvědavosti a vyzkoušet si, jak funguje pracovní agentura ve Skotsku. Místo pohovoru jsme si vyplnili smlouvu a brzy na to nám přišla nabídka směn smskou. Když má člověk zájem, tak jim to potvrdí. Na „pohovoru“ nám slibovali, že doprava se buď proplácí, nebo nás tam dovezou, pokud je nabídka mimo Glasgow. Z tohoto důvodu jsem se přihlásila na první směnu na koňské dostihy v Ayr, které je zhruba hodinku busem od Glasgow. Jednalo se o občerstvení po pracháče, tak pěkně připravený stůl jsem tady ve Skotsku ještě neviděla a jsem si jistá, že takový plat, jako měli lidi, které jsme obsluhovali, nebudu mít nikdy v životě. Směna nebyla špatná a ti bohatí nakonec také ušli. Pozitivem bylo, že nás agentura opravdu busem přivezla a odvezla. Když to takto hezky fungovalo na poprvé, tak jsem si říkala, proč to nezkusit podruhé.

Podruhé už to ani zdaleka nešlo tak pěkně jako poprvé. Směna odsouhlasena jen den před tím, než se měla konat a ještě se zkrácením šichty a s dopravou na vlastní náklady. Obojí bylo nečekané – jak zkrácení, tak doprava. Tudíž jsem s omluvou odmítla a hned příští týden jim přinesu výpověď. Ono je totiž i další nevýhodou to, že většina pracovních nabídek je v době, kdy jsem na college. Prostě, nefunguje to pro mě, takže není důvod setrvávat. Musím si najít něco v centru.

Zároveň si však hledám „něco lepšího“, což v podstatě znamená cokoliv, kromě pozic uklízečka a servírka. Většina cizinců v těchto oblastech pracuje a sehnat práci tady, není těžké. Ovšem, chcete-li dělat alespoň na recepci, nebo někde v kanceláři, je to problém. Znám spoustu lidí, kteří nenašli v této oblasti práci ani po půl roce. Je to prostě boj a konkurence není nemalá.

Jeden z mých dalších pohovorů byl na recepční u jedné jazykové školy specializující se na výuku němčiny. Ač v požadavcích na uchazeče uváděli, že kandidát by měl mít základy němčiny, tak celý pohovor probíhal v německém jazyce, což zcela jistě převyšuje základní znalost němčiny. Vybrali si jiného kandidáta, ale mě si nechali v databázi, kdyby potřebovali vypomoci v případě dovolených nebo nemoci. Doufám, že moje údaje mají hezky navrchu a že dotyčná pracovní síla pojede brzy na dovolenou.

A do třetice, nejtěžší pohovor, který jsem dosud snad absolvovala a také nejméně příjemný, se odehrál v jednom hotelu. Manažerka přišla o 45 minut později, ani se neomluvila, takže mi ukázala, kolik pro ni znamenám hezky v úvodu. Tak nějak vyplynulo, že ta pozice, o kterou jsem měla zájem, je vlastně už obsazená. Nicméně mi tvrdila, jak se mi za týden ozve. Samozřejmě, že se neozvala a popravdě, ani toho nelituju. Dělat pod člověkem, pro kterého je problém dodržet termín schůzky, a nebo se omluvit, když je třeba, bych fakt nechtěla.

V polovině srpna jsem si našla práci dobrovolníka v oblasti marketingu pro jednu jazykovou školu. Je to sice práce hezká a zajímavá, nicméně mě neživí.

A k tomu všemu, myslím tím k obesílání CV, chození na pohovory a dobrovolnictví, mám dvakrát týdně večerní kurz angličtiny a čtyři dny v týdnu college.

Jak už jsem naznačila, City of Glasgow College je nejmodernější v celém Glasgow. Na oko vypadá moc hezky, ale řekla bych, že je tam pár nedomyšlených a nedořešených věcí. Velmi sympatické je ale to, že studenti mají kopírování a tisk zdarma. Nevěřím tomu, že tenhle bonus bude trvat věčně, ale zatím je to příjemné. Příští týden si vytisknu letenky a pár dalších nezbytností. Pokud se chystáte studovat do Glasgow a chcete přitom pracovat, potom doporučuji spíše college než univerzitu, je totiž méně náročná a dá se to. City of Glasgow College se mi jeví jako nejlepší volba: nabízí mnoho oborů, učitelé jsou přátelští a umí učit (což není ve Skotsku ani v ČR pravidlo, bohužel) a je super moderní. Pokud chcete vědět o této college víc, budu ráda, když se potkáme nad dalším mým článkem, který plánuju věnovat právě této college.

 

 

 

Autor: Světlana Kadeřábková | pátek 23.9.2016 17:57 | karma článku: 16,43 | přečteno: 614x