Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Studium Čechů ve Skotsku? Zdarma!

O tom, jak je to s pravidly při studiu Čechů ve Skotsku a proč se vyplatí ve Skotsku studovat. Po střední škole můžete odejít do Skotska a studium budete mít jako občan EU zdarma.

V první řadě je vhodné zmínit, že úroveň skotského školství co do kvality a kvantity vědomostí značně za Českou republikou zaostává. Co se ve Skotsku učí lidé v prvním ročníku na vysoké, to v ČR spadá pod středoškolské vzdělání. Ovšem poslední ročníky bakaláře ve Skotsku už jsou poměrně na úrovni.

A jak už jsem uvedla, Češi mají vzdělání až do bakaláře zcela zdarma, pokud tedy již nějakého bakaláře či vzdělání vyšší nemají. V tom případě si musí kurzy na bakalářské úrovni uhradit sami. Magistr a doktor už rovněž není financován skotskou stranou, a to ani pro Skoty. Sice si mohou zažádat o půjčku, ale nevím, jaká je šance, že ji člověk získá. Nicméně když ji získá, potom splácení je více než přijatelné. Splácí se totiž až po dosažení průměrné mzdy, a to velmi malou částkou. Tato pravidla se ale často mění, tuším však, že před rokem se jednalo asi o 600 Kč za měsíc, což při průměrném výdělku je opravdu nic, neboť minimální měsíční mzda v přepočtu se pohybuje kolem 36 480 Kč (při kurzu 38 Kč za libru).

Výhodou skotského školství je, že je hodně prostupné. Pokud chce člověk změnit kariéru či zjistí, že jeho střední škola s určitým zaměřením není zrovna to, čemu by se chtěl v budoucnu věnovat, potom není nic snazšího než se přihlásit na jakoukoliv college. Tam jsou zpravidla kurzy úvodní, to znamená, že člověk do nich může přihlásit, aniž by měl o daném předmětu páru, zkrátka zcela nedotčený by měl získat alespoň základní znalosti a dovednosti. Tyto úvodní kurzy jsou na úrovni 3 nebo 4 (Level 3, nebo Level 4).

Celý skotský školský systém je rozdělen do jednotlivých levelů, kterých je celkem 12. Na college jsou kurzy od levelu 3 až do levelu 8. Level 3 až 6 je zaměřen na získání dovedností, které člověk uplatní, pokud po daném kurzu, který je zpravidla roční, sežene práci. Level 6 je něco jako naše maturita, ovšem, opravdu velmi lehká. Zpravidla se neskládá ani ze čtyř velkých zkoušek, ale třeba jen z jedné, či dvou, a navíc ne ústních. Ústní jsou jen při studiu jazyků, kdy je ve zkoušce zahrnut poslech, čtení, psaní a mluvení. Některé kurzy na úrovni 6 dokonce ani žádnou zkoušku nemají, jsou založené na dílčích úkolech, které když člověk splní, potom daný kurz zdárně absolvoval a dostane za něj certifikát. Na levely nižší až do šestky se mohou přihlásit lidé, kteří mají vyšší vzdělání, přesto za tyto kurzy platit nemusí, pokud jsou občany EU, nebo Skoty žijícími ve Skotsku. Pro Angličany toto neplatí, ti musí platit za jakékoliv vzdělání, pokud studují ve Skotsku.

Level 7 je na úrovni prvního ročníku VŠ a po jeho absolvování student získá Higher National Certificate, proto se těmto kurzům ve zkratce říká HNC. Jedná se o roční kurz. HND, neboli Higher National Diploma je kurz na dva roky a odpovídá prvním dvěma ročníkům VŠ.

Další hodně velké plus ke studiu na college patří fakt, že je zpravidla studium rozloženo do tří dní, kdy student musí college navštěvovat. Ovšem další dva dny pracovního týdne má volné. Školou jsou vyhrazené pro samostudium, ale studenti je většinou správně využívají k práci, protože pokud nemají bohaté rodiče, nějak se tu uživit musí. Pokud student žije v bytě ještě s někým, a má pokoj sám pro sebe, zpravidla platí měsíčně včetně elektřiny a plynu 330 až 350 liber. Mnozí studenti však bydlí na pokojích po dvou, v tom případě mají nájem nižší, zpravidla však více než 200 liber. Vzhledem k tomu, že skotský systém je méně náročné na kvantitu vědomostí, potom se studium zvládnout dá, i když se chodí do práce. Není to sice úplně jednoduché, co si budeme povídat, mnohem lepší by bylo, kdyby se student mohl výhradně věnovat studiu a odpočinku, ale i přesto nejde o nic, co by nakonec nešlo.

Dalším nesporným kladem je to, že college mívá dohodu s několika univerzitami, na jejímž základě můžete například přejít po absolvování HNC kurzu do druhého ročníku příslušného oboru na univerzitu, či po HND do třetího ročníku VŠ. Ovšem nevýhodou je, že bakaláři tu jsou většinou na čtyři roky, nikoliv na tři. Zas na druhou stranu, návazný magistr je pouze na rok. Některé magisterské obory mají dokonce stanoveno, že je možné se přihlásit, i když předchozí studium bylo zaměřeno na zcela něco jiného. Prostupnost školského systému ve Skotsku je tedy obrovská.

Level 9 až 12 se vyučuje až na univerzitách. Level 9 odpovídá třetímu ročníku VŠ, Level 10 čtvrtému ročníku, Level 11 magisterskému a Level 12 doktorskému studiu.

Jen zásadně nedoporučuji chodit ve Skotsku na střední. Proč?  O tom se dočtete zde:Zabiják na SŠ aneb Je horší být pozůstalý nebo rodič vraha?

Autor: Světlana Kadeřábková | neděle 8.11.2015 13:17 | karma článku: 15,37 | přečteno: 1723x
  • Další články autora

Světlana Kadeřábková

Když ve Velké Británii sněží, dějí se věci nečekané

Od úterý večer v Glasgow sněžilo, nevypadalo to vůbec hrozně, spíš tak že všechno ráno roztaje. Ve středu jsem se probudila do vánočně zasněženého Glasgow. Lidé ze střední Evropy žijící ve Velké Británii mají ze sněhové nadílky

1.3.2018 v 21:38 | Karma: 20,87 | Přečteno: 982x | Diskuse| Cestování

Světlana Kadeřábková

Moje Proměna čili ne Kafkova

Zpočátku jsem se na neděli těšila, ale čím víc se přibližovala, nějak jsem ztrácela odvahu. V ledničce opravdu byly tři tabletky, ale co když byly cestou do pekla?

14.2.2018 v 21:59 | Karma: 9,32 | Přečteno: 165x | Diskuse| Poezie a próza

Světlana Kadeřábková

O tom, jak jsem poskytla rozhovor pro rádio BBC

Bylo by se to nikdy nestalo, kdyby neexistovaly žádné náhody. Od té doby se vše začínalo ubírat tím lepším směrem.

11.2.2018 v 12:14 | Karma: 13,44 | Přečteno: 502x | Diskuse| Kultura

Světlana Kadeřábková

Více než rok bez blogu

Dlouho jsem se tu neukázala. Hodně věcí nakonec dopadlo úplně jinak, než jsem si myslela. O super moderní college v Glasgow už nejspíš nic nenapíšu, začínám novou životní kapitolu.

10.2.2018 v 21:27 | Karma: 11,36 | Přečteno: 343x | Diskuse| Ostatní

Světlana Kadeřábková

Moderní škola s unisex záchodkama

Tak je to tady! Myslela jsem si, že unisex záchodky na školách navzdory debatám v jejich prospěch nikdy nebudou. A vida, do jedné takové školy, kde je mají, právě chodím.

24.9.2016 v 21:06 | Karma: 28,45 | Přečteno: 2166x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nenávist vůči Ukrajincům, segregace Romů. Amnesty International kritizuje Česko

24. dubna 2024  2:28

Ukrajinští uprchlíci se loni v Česku potýkali s nenávistnými projevy a diskriminací, pokračovala...

Místo do šrotu do opravny. Směrnice EU prodlouží záruku a zakážou „kazítka“

24. dubna 2024

Premium Do budoucna by měla být oprava rozbitých a porouchaných domácích spotřebičů jednodušší. A stejně...

Ignorovat, nebo demaskovat? Německá média řeší, jak informovat o AfD

24. dubna 2024

Premium Je to teď horké téma. Německá mainstreamová média stojí před volbou, nakolik a jakým způsobem...

Šibal z Prahy podmázl průvodčího, s Lorenovou v negližé předběhl konkurenci

24. dubna 2024

Seriál Byla teprve na začátku kariéry, ale fotografové na ni už stáli fronty. Snímek mladičké Sophie...

  • Počet článků 67
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1906x
Vzdálená příbuzná Johna Boka a docentky DAMU Majky Bokové (23/6/1945 - 12/07/2015).

Hraničářka poražená v boji s prokrastinací, toužící po absolutní nezávislosti a po týdnu složeného ze samých nedělí.

V jistých oblastech neoblomná puritánka, v určitém směru  je jejím pravým opakem. 

 Žije ve Skotsku.

Chtěla by umět psát fejetony.

V současné době má rozdělané tři knížky najednou a je zvědavá, zda se jí podaří dotáhnout je do konce. S tím dotahováním má zásadní problém. Nicméně sní o tom, jak by bylo krásné být spisovatelkou.

Je skalní čtenářkou a velkou fanynkou Alžběty Pondělíčkové.

Udělen titul: baronka ze Všenor